Виховна година на тему: " День Соборності України"

22 січня українці відзначають важливе державне свято – День Соборності України

 

Це свято символізує єдність українських земель і нагадує про вагому історичну подію – проголошення Акта Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) та Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР).

Історія свята

22 січня 1918 року четвертим Універсалом Центральною Радою було проголошено, що Україна стала незалежною державою. А наприкінці року, після падіння Австро-Угорської імперії та успішного Листопадового зриву, коли українські війська витіснили поляків із Східної Галичини, 9 листопада 1918 Українська Національна Рада затвердила Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР).

Розмови про обʼєднання двох частин однієї країни розпочалися ще у жовтні 1918 року, і 22 січня 1919 року було підписано Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

Тобто за документом ці дві частини об'єднувалися в одну, щоб створити єдину державу. Назвали його просто «Акт Злуки». Понад 100 років назад дві українські республіки – УНР та ЗУНР стали однією державою.

Коли встановили День Соборності України

На державному рівні це свято запровадили у 1999 році. Тодішній Президент України Леонід Кучма видав відповідний Указ.

Однак 30 грудня 2011 року Віктор Янукович скасував День Соборності України, змінивши його назву на День Соборності та Свободи України. Втім, вже у листопаді 2014 року п'ятий президент України Петро Порошенко повернув День Соборності України.

Традиції й символи Дня Соборності

Головна традиція в День Соборності – це живий ланцюг, який українці вибудовують, символізуючи об’єднання українських земель і державну єдність.

Історія цієї традиції починається в 1990 році – тоді живий ланцюг простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного.

Соборність – це єдність, неподільність усіх територій України, духовна єдність українців, які проживають на території України, а також єдність усіх громадян України незалежно від національності та віросповідання, спрямована на утвердження справжнього суверенітету і незалежності України, побудову процвітаючої демократичної національної держави (стаття 6 Закону України “Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності”).

Термін «соборність» має кілька значень. Передусім, це й об’єднання в одне державне ціле всіх земель, населених конкретною нацією на суцільній території; духовна консолідація всіх жителів держави, це й згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності. Термін «соборність» включає в себе єдність і згуртованість. 

Для України соборність – це єдність у багатоманітності, об’єднання навколо української державності й ідентичності. Ідея територіальної цілісності країни поєднується з ідеями духовної згуртованості. Тож соборність невіддільна від державності, суверенітету й незалежності нації – фундаменту для побудови демократичної держави. 

В умовах сучасної російсько-української війни соборність набуває більшого символізму та гостроти, адже нині, як ніколи, українцям потрібно об’єднатися заради майбутнього. Тож гасло цьогорічної інформаційної кампанії – «В єдності сила».

https://youtu.be/uN3guZ04omA?si=DQEILbdkAVxEo4l